Lazarus 3.0 (2023.12.21.)
Letöltés

  • Oldal:
  • 1

TÉMA:

kör érintő egyenes programozása 2017 márc. 17 19:04 #2201

  • Gábor
  • Gábor profilkép
  • Adminisztrátor
  • Adminisztrátor
  • Hozzászólások: 499
  • Köszönetek: 86
Tetszőleges hosszúságú érintő egyenest egy körhöz legegyszerűbben úgy rajzolhatsz (illetve számíthatod ki a végpontjainak helyzetét) ha a koordinátarendszer egyik tengelyével párhuzamosan, a kör középpontjától sugárnyi (R) távolságra rajzolsz egy egyenest, valahogy így:
X = 100
Y = 100
R = 10
KörRajzolása (X, Y, R)
AX = 0
AY = Y - R
BX = 200
BY = AY
EgyenesRajzolása (AX, AY, BX, BY)
Természetesen az egyenes hosszát / végpontjait tetszőlegesen választhatod meg, például az érintő ponttól csak az egyik irányba:
AX = X
AY = Y - R
BX = 200
BY = AY
EgyenesRajzolása (AX, AY, BX, BY)
Az egyenes végpontkoordinátáinak egy neked tetsző irányba (szög) történő elforgatása pedig, mint írtad, már menni fog...

Remélem nem értettem félre az alapkérdést... :)
Hogyan kérdezzünk okosan? / Mit kell tennünk kérdezés előtt? -- Lazarus 3.0 -- FPC 3.2-- GNU/Linux 5.15.0 x86_64

kör érintő egyenes programozása 2017 márc. 16 22:49 #2200

  • astrojo12
  • astrojo12 profilkép Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
Ja igen, a végcél evolvensgörbe rajzolása, ezt elfelejtettem leírni. Előre is köszönöm a segítséget!

kör érintő egyenes programozása 2017 márc. 16 22:47 #2199

  • astrojo12
  • astrojo12 profilkép Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
Sziasztok!
Freepascal-ban érintő egyenest szeretnék rajzolni a kör egy adott pontjához és aztán elforgatni a körrel együtt. A forgatással nincs gond, az a bajom hogy lusta vagyok a koordinátageometria módszerével és a vektorokkal vergődni, mert akkor kétismeretlenes egyenletrendszereket kéne megoldatnom a géppel. Érdekes és szép feladat, valószínűleg menne is, de nincs annyi időm hogy vergődjek vele. Biztos van rá más módszer, kidolgozott kód vagy előre megírt függvény. Tudja valaki hogy lehetne megoldni az érintő egyenest? Előre is köszönöm!

  • Oldal:
  • 1