Lazarus 3.0 (2023.12.21.)
Letöltés

  • Oldal:
  • 1

TÉMA:

Válasz:Ékezetes karakterek hogyan? 2010 nov. 19 23:28 #644

  • torpert
  • torpert profilkép
  • Új tag
  • Új tag
  • Hozzászólások: 9
  • Köszönetek: 0
Ejj! Nagy blama!
Rájöttem! Hiába állítgattam FlameRobinnal a mezők karakterkészletét, ha az adatbázis default character set-je 'none'-on maradt. Átállítottam azt is Utf8-ra. Mostmár jönnek az őúű-k is! Köszönöm a segítséget!

Válasz:Ékezetes karakterek hogyan? 2010 nov. 19 23:10 #643

  • torpert
  • torpert profilkép
  • Új tag
  • Új tag
  • Hozzászólások: 9
  • Köszönetek: 0
Üdv
.
Ezt olvastam már hamarabb a korábbi bejegyzésedben. Ki is próbáltam, de sajnos nincs hatással a grid tartalmára.

Válasz:Ékezetes karakterek hogyan? 2010 nov. 19 22:49 #642

  • szeti
  • szeti profilkép
  • Haladó forumozó
  • Haladó forumozó
  • Hozzászólások: 39
  • Köszönetek: 1
Üdv!
Ha a Forráskód szerkesztőben a Unitx fülön jobb egér, akkor a "File beállításai/Kódolás" menüben az UTF8-at válaszd ki. Természetesen ezt a DataModule-ra is meg kell csinálni. Ezután nekem a programon belül helyesen jelentek meg a karakterek.:woohoo:

Válasz:Ékezetes karakterek hogyan? 2010 nov. 19 21:36 #641

  • torpert
  • torpert profilkép
  • Új tag
  • Új tag
  • Hozzászólások: 9
  • Köszönetek: 0
Üdv a tagoknak!
.
Nem régen találtam rá a lazarusra, delphiben ügyetlenkedtem eddig. Úgy gondoltam kipróbálom a lazarust. Szimpatikus. Viszont van ez az adatbázis ékezetes mizéria, amit nem tudok megoldani, és ebben kérnék segítséget, hogy valaki homályosítson már fel végre, mert 3 napja próbálkozom és már roppant nyűgös vagyok.
A dbgrid az ékezetes betűk helyett kérdőjelet vagy semmit hoz. Adatbázisom Firebird. Próbálkoztam már az adatbázis mezőinek karakterkészletét állítani, ha utf8-ra állítom, be se engedi az ékezetes szöveget. Valaki árulja el a megoldást, hogy lehet összeszinkronizálni a kódolásokat. Előre is köszi!

Válasz:Ékezetes karakterek hogyan? 2010 nov. 04 18:53 #627

  • szeti
  • szeti profilkép
  • Haladó forumozó
  • Haladó forumozó
  • Hozzászólások: 39
  • Köszönetek: 1
Üdv!

Esetleg azt meg tudná mondani valaki, hogy a LazReport PDF exportja (PowerPDF csomaggal támogatva) miért nem tudja konvertálni az ű,Ű,ő,Ő betűket, amikor a többi ékezetes betű nem jelent neki problémát???:S

Válasz:Ékezetes karakterek hogyan? 2010 szept. 19 20:19 #603

  • szeti
  • szeti profilkép
  • Haladó forumozó
  • Haladó forumozó
  • Hozzászólások: 39
  • Köszönetek: 1
OK! Kérdés tárgytalan, mert a választ megtaláltam. Megoldás a FileUtil UTF8ToSys és a SysToUTF8 függvényeiben rejlik.

PL: assignfile(list, UTF8ToSys(FileNameEdit2.FileName));
:woohoo:

Válasz:Ékezetes karakterek hogyan? 2010 szept. 19 19:08 #602

  • szeti
  • szeti profilkép
  • Haladó forumozó
  • Haladó forumozó
  • Hozzászólások: 39
  • Köszönetek: 1
Bár régi volt az utolsó hozzászólás, mégis szeretném picit felújítani a témát. Meg tudná valaki mondani, hogy például a FileNameEdit komponenssel hogyan tudom kezelni a magyar ékezetes file neveket? Ha elmentek egy file-t, akkor az ékezetes helyeken az UTF-8 kódok jelennek meg a file nevében, ugyanakkor megnyitni pedig nem tudok ékezetes file neveket (win32).

Válasz:Ékezetes karakterek hogyan? 2008 dec. 18 14:04 #279

  • wse111
  • wse111 profilkép Témaindító
  • Új tag
  • Új tag
  • Hozzászólások: 3
  • Köszönetek: 0
A DataModule is UTF-8-as, XP, Lazarus 9.26 :silly:

Tulképpen jó lenne nekem a TSQLQuery is, ha valahogy sikerülne a dBase táblákon használni ???

Válasz:Ékezetes karakterek hogyan? 2008 dec. 18 11:06 #278

  • szeti
  • szeti profilkép
  • Haladó forumozó
  • Haladó forumozó
  • Hozzászólások: 39
  • Köszönetek: 1
Szia!

Nálam is probléma volt az ékezetes karaktert tartalmazó szövegek megjelenítése, de csak a 0.9.26 verzióban, a ZeosDBO csomag alatt alkalmazott hozzáférésekkel. Az viszont igaz, hogy a fejlesztést a Lazarus korábbi változatában kezdtem el és amikor átálltam, elég volt a már említett Form átkódolást elvégezni UTF-8-ra a hiba megszűnt. (Ja igen és Win XP alatt dolgozom, Linux alatt nem próbáltam még a 0.9.26-ot.) Ja és még valami, amennyiben használsz DataModule-t, akkor annak a kódolását is rendbe kell tenned.

A lazparadoxot régen használtam, de ezek szerint lehet, hogy az SQLdb paletta TSQLQuery komponensét alkalmaztam hozzá? Az viszont igaz, hogy ez még a 0.9.24-es verzióban történt. Bocsi erre már sajnos nem emlékszem.

Válasz:Ékezetes karakterek hogyan? 2008 dec. 17 20:23 #277

  • wse111
  • wse111 profilkép Témaindító
  • Új tag
  • Új tag
  • Hozzászólások: 3
  • Köszönetek: 0
Hi!

Megnéztem, amiket írtál, a forrás kódolása UTF-8-as (az azért egy sanda gyanúm, hogy ennek nincs köze a problémához) :blush:

A lazparadox telepítve van, de nem találtam Query komponenst :(

Legalább az nyugtat, hogy nem csak nekem van (volt) ilyen gondom!

Mindenestre köszi a választ.

Válasz:Ékezetes karakterek hogyan? 2008 dec. 17 16:04 #276

  • szeti
  • szeti profilkép
  • Haladó forumozó
  • Haladó forumozó
  • Hozzászólások: 39
  • Köszönetek: 1
Szia!

Be kell állítanod a Form-od UTF-8 kódolását. Forráskód szerkesztő UnitX fül jobb egér -->File Settings.../Encoding/UTF-8
Nálam ez bevált ZeosDBO-6.6.3 csomaggal megoldott MySQL5.0-ból ezután a DBGrid megjelenítette az ékezetes karaktereket tartalmazó szövegeket is. Az adatbázisban viszont arra kell ügyelned, hogy a "Kis Éva" szöveg az nem 7 karakteren, hanem ha jól gondolom, akkor 8 karakteren kerül tárolásra. Ebből kifolyólag olyan adatbázist kell alkalmaznod, amelyik ismeri az UTF-8 kódolást, ellenkező esetben az egyes mezőknél figyelembe kell venned az ékezetes karakterek tárolásához szükséges karakter többlet igényt.

Másik kérdésedre a megoldás valószínűleg a Lazparadox.lpk csomag telepítése, melyben azonban nem emlékszem van-e Query komponens (amennyiben igen, akkor azt használd).

Sok sikert!

Ékezetes karakterek hogyan? 2008 dec. 15 15:00 #275

  • wse111
  • wse111 profilkép Témaindító
  • Új tag
  • Új tag
  • Hozzászólások: 3
  • Köszönetek: 0
Sziasztok!

Hogyan kell beállítani (létrehozni) egy adatbázis (MySQL, Firebird, stb.) tábláit, hogy a Lazarus DBGrid-jén megjelenjenek az ékezetes karaktereket tartalmazó adatok is? ('Kiss Ede' megjelenik, 'Nagy Éva' viszont nem!)

Tud esetleg valaki a Delphi Query komponenséhez hasonló Lazarus megfelelőt, vagy, hogy hogyan lehet dBase állományok adatait lekérdezni több tábla összekapcsolásával (SQL Query)?

  • Oldal:
  • 1