Lazarus 3.0 (2023.12.21.)
Letöltés

  • Oldal:
  • 1

TÉMA:

Válasz:Egy kezdő kérdései a lazarusról 2010 júl. 29 14:57 #566

  • puzzafutar
  • puzzafutar profilkép
  • Új tag
  • Új tag
  • Hozzászólások: 5
  • Köszönetek: 0
Köszönöm a válaszokat :)

Válasz:Egy kezdő kérdései a lazarusról 2010 júl. 29 12:10 #565

  • Gábor
  • Gábor profilkép
  • Adminisztrátor
  • Adminisztrátor
  • Hozzászólások: 504
  • Köszönetek: 86
A Lazarus FAQ/GyIK tartalmaz információkat erről magyarul és angolul is.

Figyelmesen olvasd el, aztán keresd meg a licencek nem hivatalos fordításait és magyarázatait is a net-en. Azok többé kevésbé érthetőek az egyszerű halandó számára is.

Érdemes körültekintően eljárni, ha nem akar az ember egy ehhez hasonló oldalon keresztül ismerté válni: gpl-violations.org/ . :)

Megjegyzés: A Linux és a Lazarus is a GNU GPL/LGPL licencek hatálya alá tartozik, melynek fő gondolata a szabadság és nem az ingyenesség: "When we speak of free software, we are referring to freedom, not price. "
Hogyan kérdezzünk okosan? / Mit kell tennünk kérdezés előtt? -- Lazarus 3.0 -- FPC 3.2-- GNU/Linux 5.15.0 x86_64

Válasz:Egy kezdő kérdései a lazarusról 2010 júl. 29 08:28 #564

  • puzzafutar
  • puzzafutar profilkép
  • Új tag
  • Új tag
  • Hozzászólások: 5
  • Köszönetek: 0
Ezek után már csak egy kérdésem maradt. Ha csinálok egy programot Linux+Lazarus, akkor azért lehet-e pénzt kérni?? Mert ugye mind a 2 ingyenes, és hogy amit velük csinálok azt is ingyenessé kell tenni??
Válaszokat előre is köszönöm.

Válasz:Egy kezdő kérdései a lazarusról 2010 júl. 29 06:56 #563

  • Gábor
  • Gábor profilkép
  • Adminisztrátor
  • Adminisztrátor
  • Hozzászólások: 504
  • Köszönetek: 86
A Lazarus-ban a Data Access fülön az alapvető adatbázis kezelő (.dbf), az SQLdb fülön pedig a különböző SQL implementációk használatához szükségeseket komponenseket találod. Az adatok beviteléhez a Data Controls fül tartalmaz megfelelő elemeket.

A DBF adatbázisok struktúráját egyszerűen a .FieldDefs property szerkesztésével hozhatod létre.

Az 'examples' könyvtárban találsz mintaprogramokat is:
lazarus\examples\database
lazarus\examples\dbeditmask

Ezek alapján már el tudsz majd indulni... még SQL felé is.
Hogyan kérdezzünk okosan? / Mit kell tennünk kérdezés előtt? -- Lazarus 3.0 -- FPC 3.2-- GNU/Linux 5.15.0 x86_64

Válasz:Egy kezdő kérdései a lazarusról 2010 júl. 29 04:58 #562

  • csikohal
  • csikohal profilkép Témaindító
  • Új tag
  • Új tag
  • Hozzászólások: 2
  • Köszönetek: 0
Szia!
Az sqlite-ot ajánlom, az is sql, de mégse kell hozzá szerver.
Komponensek: amit gyárilag kaptál hozzá,, elég, de nem bitos, hogy lite benne van! Ellenőrizd le.
Firefoxhoz van egy jó slite manager, azzal tudsz adatbázist csinálni.

Válasz:Egy kezdő kérdései a lazarusról 2010 júl. 29 04:50 #561

  • puzzafutar
  • puzzafutar profilkép
  • Új tag
  • Új tag
  • Hozzászólások: 5
  • Köszönetek: 0
Sziasztok!
Egy kis dlephizés után gondoltam kipróbálom a Lazarus-t linux alatt, de arra nem jötem még rá, hogy adatbázist hogyan lehet kezelni, milyen komponensekkel, és miben csináljam meg az adatbázist. Delphiben (windows) ADO komponensek+MS Access. Lazarusban linux alatt hogyan tudok kapcsolódni adatbázishoz és milyen progival csinálhatok hozzáillö adatbázist??
Válaszotokat elöre is köszönöm.

Válasz:Egy kezdő kérdései a lazarusról 2010 júl. 13 18:14 #559

  • Gábor
  • Gábor profilkép
  • Adminisztrátor
  • Adminisztrátor
  • Hozzászólások: 504
  • Köszönetek: 86
A "Biztonsági Központ" (+Tűzfal,+Víruskereső,+stb.) nem fogja engedni a programodnak hogy ezekhez a bejegyzésekhez hozzáférjen.

A "ne lehessen kikapcsolni az ablakot" felvetés említett módjára ezt tudom mondani:

procedure TForm1.FormClose(Sender: TObject; var CloseAction: TCloseAction);

A CloseAction amit végre kell hajtani az ablak bezárásakor.

procedure TForm1.FormCloseQuery(Sender: TObject; var CanClose: boolean);

Ha a CanClose értékét True-ra állítod akkor az ablakot be lehet zárni, ha False-ra akkor nem megengedett a bezárás, de ettől még a TaskManager/Feladatkezelő ki tudja lőni az alkalmazást.

Én még mindig egy korlátozott felhasználói fiók létrehozására és megfelelő beállítására szavaznék.

Esetleg szolgáltatásként (service) indítani az alkalmazást, bár ez inkább háttérben futó programoknál nyerő.

Kérdés: Mi a beléptetés és a kikapcsolás korlátozásának értelme?
Lehet hogy nem így kellene hozzáállni a dologhoz.

A legtöbb ilyen elgondolás egyébként megoldható a regisztrációs bejegyzések vagy helyi házirend szabályainak beállításával. (Rendszergazdaként)
Hogyan kérdezzünk okosan? / Mit kell tennünk kérdezés előtt? -- Lazarus 3.0 -- FPC 3.2-- GNU/Linux 5.15.0 x86_64

Válasz:Egy kezdő kérdései a lazarusról 2010 júl. 13 17:41 #558

  • solt
  • solt profilkép
  • Új tag
  • Új tag
  • Hozzászólások: 4
  • Köszönetek: 0
és azt hogy csinálja meg az ember hogy ne lehessen kikapcsolni az ablakot mert itt elolvastam pár fórumot és arról beszélnek hogy az OnClose vagy az OnCloseQuerty -hez rendelik hogy (nekem csak egy formom van) Form1.Create vagy valami hasonló de konkrétumot nem olvastam sehol. Köszönöm előre is a választ

ui.: Ha nagyon állat módszerhez nyúlnék és a registryből kitörlöm a taskmanagger-t meg a Tray-t majd amikor megadta a jelszót visszaírom?

utó utó irat .: A program nem szabadul el a neten és nem nemzetközi vírusnak készül

Válasz:Egy kezdő kérdései a lazarusról 2010 júl. 13 17:25 #557

  • Gábor
  • Gábor profilkép
  • Adminisztrátor
  • Adminisztrátor
  • Hozzászólások: 504
  • Köszönetek: 86
A TaskManager/Feladatkezelő és a Windows rendszer ablakai (főleg a hibaüzeneteket ablakai) fölé semmit nem tudsz hozni.

Ha a beléptetőrendszert azért akarod, hogy a felhasználó csak jelszó beírása után tudjon a gépen dolgozni, erre jobb ha létrehozol egy felhasználói fiókot.

Ha nem akarod hogy leállíthassa a programot, akkor kikapcsolhatod a TaskManager/Feladatkezelő elérését az adott felhasználó számára.

Ha azt akarod, hogy a felhasználó belépés után ne tudjon kilépni az alkalmazásból és mással foglalkozni akkor a "kiosk" mód beállítása is szóba jöhet (lehetőleg nem a teljes gépre, csak az adott felhasználó számára).

(ezeket természetesen csak Rendszergazdaként lehet elkövetni)
Hogyan kérdezzünk okosan? / Mit kell tennünk kérdezés előtt? -- Lazarus 3.0 -- FPC 3.2-- GNU/Linux 5.15.0 x86_64

Válasz:Egy kezdő kérdései a lazarusról 2010 júl. 13 13:57 #555

  • solt
  • solt profilkép
  • Új tag
  • Új tag
  • Hozzászólások: 4
  • Köszönetek: 0
Nagyon köszönöm! Kielégítő volt a válasz. De felvetődött egy újabb kérdés. Hogyan lehet azt megcsinálni hogy minden ablakon (a windows ablakait is beleértve) felül legyen rendelve a Lazarus ablaka? Egy egyszerű beléptető menűt szeretnék csinálni ami jelszót kér az elején és az a problémám hogy ha ctrl alt del nyom vagy előhozza a tálcát akkor ki lehet kapcsolni. Hogy lehet ezt megoldani? A válaszokat előre köszönöm

Válasz:Egy kezdő kérdései a lazarusról 2010 júl. 10 19:52 #551

  • Gábor
  • Gábor profilkép
  • Adminisztrátor
  • Adminisztrátor
  • Hozzászólások: 504
  • Köszönetek: 86
Szerintem az itt olvasható szöveg válasz volt, bár az e-mail értesítésben minden bizonnyal mást kaptál.
A biztonság kedvéért íme egy kicsit részletesebben az "interakció" megírásának lépései:

Az Object Inspector-ban az Event fülön megtalálod a megfelelő eseménykezelőket.

Egér figyelése:
onMouseDown()
onMouseUp()

stb.

Billentyűzet figyelése:
onKeyDown()
onKeyUp()

stb.

Kiválasztod, majd kattintasz a mellette található 3pöttyös-gombra, ekkor a lazarus létrehozza az eseménykezelő rutint a forráskódban. Neked már csak bele kell írnod hogy mi történjen.

Az egér-esemény kezelésének paraméterében a button adja meg hogy melyik gomb hatására került a vezérlés a rutinra.
procedure TForm1.FormMouseDown(Sender: TObject; Button: TMouseButton;
Shift: TShiftState; X, Y: Integer);


A billentyűzet esetén a paraméterek szintén maguktól értetődőek.
procedure TForm1.FormKeyUp(Sender: TObject; var Key: Word; Shift: TShiftState);

A billentyűzet vagy egér eseményeihez rendelt eljárásokból közvetlenül hívhatod egy másik eszköz (egér vagy billentyűzet) eseményeit kezelő eljárásokat is (megfelelően paraméterezve).
A paraméterekben átadott értékekről a dokumentáció részletesen ír (pl.: milyen érték jelenti a jobb vagy a bal egérgombot).
Hogyan kérdezzünk okosan? / Mit kell tennünk kérdezés előtt? -- Lazarus 3.0 -- FPC 3.2-- GNU/Linux 5.15.0 x86_64

Válasz:Egy kezdő kérdései a lazarusról 2010 júl. 10 19:31 #550

  • solt
  • solt profilkép
  • Új tag
  • Új tag
  • Hozzászólások: 4
  • Köszönetek: 0
bocs de ez nem volt válasz arra hogy a jobb gombra és a billentyűzet gombjaira hogy csinálsz interakciót...
Egyébként köszönöm a választ :)

Válasz:Egy kezdő kérdései a lazarusról 2010 júl. 10 16:39 #549

  • Gábor
  • Gábor profilkép
  • Adminisztrátor
  • Adminisztrátor
  • Hozzászólások: 504
  • Köszönetek: 86
Az onClick elvileg csak a bal gombra hívódik meg, de...

esetleg OnMouseUp ellenőrizve hogy volt-e hozzátartozó OnMouseDown is adott időn belül...

procedure TForm1.Button1MouseDown(Sender:TObject;Button:TMouseButton;Shift:TShiftState;X,Y:Integer);

procedure TForm1.Button1MouseUp(Sender:TObject;Button:TMouseButton;Shift:TShiftState;X,Y:Integer);
Hogyan kérdezzünk okosan? / Mit kell tennünk kérdezés előtt? -- Lazarus 3.0 -- FPC 3.2-- GNU/Linux 5.15.0 x86_64

Válasz:Egy kezdő kérdései a lazarusról 2010 júl. 10 15:41 #548

  • solt
  • solt profilkép
  • Új tag
  • Új tag
  • Hozzászólások: 4
  • Köszönetek: 0
Sziasztok!

Lenne egy kérdésem. Feltettem a Lazarus-t és nagyon boldog voltam addig a pillanatig amíg rá nem jöttem hogy a külső egérgombra nincs semmilyen cuccos >_< ugyanis van olyan EVENT hogy OnClick de olyan nincs hogy Onrightclick vagy valami hasonló illetve a billentyűzetről is szeretnék a jobb és bal gombhoz interakciókat. hogy csináljam? (nagyon köszönöm, tudom hogy hülyék a kérdések)

Válasz:Egy kezdő kérdései a lazarusról 2009 szept. 14 20:39 #373

  • prekox
  • prekox profilkép
  • Haladó forumozó
  • Haladó forumozó
  • Hozzászólások: 87
  • Köszönetek: 4
Ráteszed a TfrReport kompot a formra és jobbklikk a kompon és a legfelső menüpont.
i5 3470
8GB
Win 10
CodeTyphon 7.0

Válasz:Egy kezdő kérdései a lazarusról 2009 szept. 14 18:33 #372

  • prekox
  • prekox profilkép
  • Haladó forumozó
  • Haladó forumozó
  • Hozzászólások: 87
  • Köszönetek: 4
Ráteszed a TfrReport kompot a formra és jobbklikk a kompon és a legfelső menüpont.
i5 3470
8GB
Win 10
CodeTyphon 7.0

Egy kezdő kérdései a lazarusról 2009 szept. 14 08:00 #371

  • csikohal
  • csikohal profilkép Témaindító
  • Új tag
  • Új tag
  • Hozzászólások: 2
  • Köszönetek: 0
Sziasztok!
Mivel sem delphi sem más "visual" pascal ismeretem nincs (pascal az van, hajjaj...), ezért egy rövid kérdés (de majd még lesz)
a lazreportot hol a francban kell elindítani? (minden telepitve és már van félkész progim, de ez nagyon hiányzik)
Lazreport a gépen, tabon ott vannak a cuccai, de a designert NEM TUDOM INDÍTANI. Hogyan kell?
Van hozzá valami varászszó, vagy nem születtem már ELEVE delphi programozónak? Ugyanis a neten SEHOL nincs leírva az indítás.
Szopjam ki az ujjamból?
Valaki?

  • Oldal:
  • 1