Lazarus 3.0 (2023.12.21.)
Letöltés

  • Oldal:
  • 1

TÉMA:

Válasz: Adatbázis kezelés iránymutatás 2012 szept. 21 12:20 #1185

  • JohnnyK
  • JohnnyK profilkép
  • Haladó forumozó
  • Haladó forumozó
  • Hozzászólások: 78
  • Köszönetek: 16
Az SQLite nagyon szimpatikus adatbázis forma, csak javasolni tudom kisebb adatbázisokhoz. Egy esetben azonban mégsem tanácsos a használata, mégpedig akkor, ha az adatbázis fájl hálózati könyvtárból érhető el, ráadásul Windows alatt. Ekkor írás esetén rosszul zárolódik a fájl, és elég furcsa dolgok születhetnek, ha ilyenkor egy másik művelet is hozzáférést kér a fájlhoz. 3 különböző komponenssel vagy kapcsolattal próbálkoztam, mindegyiknél volt valami gigszer. Aztán véletlenül elolvastam a 6.0-ás fejezetét ennek a honlapnak, és akkor rájöttem, hogy a hiba ismert, csak én nem tudtam addig róla.:)
www.sqlite.org/lockingv3.html

Válasz: Adatbázis kezelés iránymutatás 2012 szept. 09 05:55 #1170

  • pernyei
  • pernyei profilkép
  • Haladó forumozó
  • Haladó forumozó
  • In Lazarus We Trust
  • Hozzászólások: 54
  • Köszönetek: 1
Az SQLite, ha az infóim helyesek, csak akkor jó választás, ha az adatbázisod nem nagy. Ez valószínűleg tényleg így van, hiszen az egy szem sqlite3.dll, ami kell hozzá, egymagában nem csinálhat csodákat. Az én adatbázisom tokkal-vonóval nem nagyobb 5000 rekordnál (a .db állomány mérete pedig fél megánál.)

Még valami az összetett betűkről: Azért is nem dekódoltam ezeket, mert nálam "keverten" fordulhatnak elő magyar és nem magyar nyelvű nevek, így egy "cs" összetételről külön el kellene dönteni azt is, melőtt dekódolnám, hogy valóban egy magyar "csé" betűről van-e szó, vagy esetleg idegen nyelvi "cé-es" sorozatról.

Válasz: Adatbázis kezelés iránymutatás 2012 szept. 08 19:30 #1169

  • Lazaruszki
  • Lazaruszki profilkép Témaindító
  • Új tag
  • Új tag
  • Hozzászólások: 9
  • Köszönetek: 0
Köszi az infót... én is barátkoztam az sqlite-tal , de így már megerősítettél a választásban...

Válasz: Adatbázis kezelés iránymutatás 2012 szept. 08 18:10 #1168

  • pernyei
  • pernyei profilkép
  • Haladó forumozó
  • Haladó forumozó
  • In Lazarus We Trust
  • Hozzászólások: 54
  • Köszönetek: 1
Az összetett betűket nem dekódoltam, végül is, optikailag hamar megszokható, hogy pl. a "csók" a "comb" után következik, nem pedig a "cafrang" és a "cement" között áll.

Olyan nagyon nem lelkesedtem a saját ötletemért, mivel a mezőt illető karbantartási műveletekkel kapcsolatban dupla munkát igényel, de végül még ezt találtam a legkevésbé "fájdalmasnak."

SQLite3laz-t használok.

Válasz: Adatbázis kezelés iránymutatás 2012 szept. 08 17:48 #1167

  • Lazaruszki
  • Lazaruszki profilkép Témaindító
  • Új tag
  • Új tag
  • Hozzászólások: 9
  • Köszönetek: 0
Hát ez így elsőre príma megoldásnak tünik :woohoo: .... gondolom valahogy a dupla betüket is bekódoltad pl: g:g0 ; gy:g1 ... ha jól gondolom

...és milyen adatbáziskezelő komponenst használsz?

Válasz: Adatbázis kezelés iránymutatás 2012 szept. 08 11:25 #1166

  • pernyei
  • pernyei profilkép
  • Haladó forumozó
  • Haladó forumozó
  • In Lazarus We Trust
  • Hozzászólások: 54
  • Köszönetek: 1
Én bizony a következőt követtem el hasonló gondban:
Fogtam azt a mezőt, amit indexelni akartam és képeztem belőle egy másikat, ahol az ékezetes karakterek kódolva szerepelnek. Így az "a"-ból "a0" lett, az "á"-ból "a1", "o","ó","ö","ő" rendre: "o0","o1","o2","o3" és így tovább... Ezt a mezőt indexeltem le az eredeti helyett.
A megjelenítési gondok megszűntek, amint az adatbázist átállítottam UTF8-ra, mivel a Lazarus is ebben dolgozik, csak figyelni kell rá, hogy a forrást is UTF8 kódolással írd.

Adatbázis kezelés iránymutatás 2012 szept. 07 06:29 #1164

  • Lazaruszki
  • Lazaruszki profilkép Témaindító
  • Új tag
  • Új tag
  • Hozzászólások: 9
  • Köszönetek: 0
Sziasztok,

kb 3 éve használom a Lazarust magam szórakoztatására, de most már lassan kezd betelni a pohár :), najó nem komolyan de azért már kicsit hullik a hajam tőle

Állandó visszatérő gond adatbázisban magyar ékezetek és ezek leindexelésé. Adott verzióban valahogy megoldom aztán jön az újabb verzió és paff...

Szóval az lenne a kérdésem, hogy éppen most Lazarus 1.1-hez melyik adatbázis komponenst javasolnátok ami korrektül kezeli a magyar karaktereket, mind megjelenítés, mind indexelés terén.

kb 5-6 táblát használnék tele ékezetekkel meg cs sz zs ty betükkel, 1 felhasználónak, helyi gépen, és lehetőleg ne kelljen hozzá sql szerver.

Ha valaki adna egy iránymutatást, hogy melyik úton induljak annak nagyon örülnék.

Bónus kérdés: Memó ban a megjelenités milyen kódolást használ? Ha totalcommanderren készítek egy txt filet ansi kódolással akkor miként kell betölteni memo.lines.loadfromfile()-ba ansi,utf8,oem nemjött be

Köszönettel...

  • Oldal:
  • 1