Lazarus 3.0 (2023.12.21.)
Letöltés

  • Oldal:
  • 1

TÉMA:

Ubuntu lazarus 2016 márc. 11 18:32 #1903

  • Gábor
  • Gábor profilkép
  • Adminisztrátor
  • Adminisztrátor
  • Hozzászólások: 504
  • Köszönetek: 86
A Linux összeállításokban a programokat és az egyéb összetevőket csomagokba szervezve kezelik. Minden összeállításnak van alapértelmezett csomagkezelési módszere, de szinte mindegyiken megoldható a más összeállításokban használatos csomagtípusok telepítése is.

Csomagok készítésére és telepítésére több módszer létezik:
  • Csomagkezelés: A két legismertebb csomagkezelő rendszer a DEB (többnyire debian alapú rendszereken, amilyen az Ubuntu is) és az RPM (többnyire RedHat alapú rendszereken). E módszer előnye, hogy figyeli a függőségek állapotát és szükség esetén figyelmeztet. A debian csomagok készítéséről magyarul is rengeteg leírást találhatsz a világhálón.
  • Másolás: Általánosan használható és a legegyszerűbb megoldás ha a telepítendő állományokat (főprogram, adatok, stb.) könyvtárszerkezettel együtt becsomagolod egy a Linux-okon általánosan használt (például: *.tgz) formátumú archívumba. Ezt aztán a célgépen (ahová telepíteni akarod) ki lehet csomagolni és kész. Ilyen esetben a telepítés javasolt helye egy alkönyvtár a /opt vagy a ~ könyvtárban.
    E módszer esetén a használathoz szükséges további összetevők (függőségek) telepítéséről is gondoskodni kell.

A telepítendő állományokra vonatkozó hozzáférési jogokat (rendszergazda, csoport, felhasználó: olvasás, írás, futtatás) a csomag elkészítése előtt megfelelően be kell állítani.
Hogyan kérdezzünk okosan? / Mit kell tennünk kérdezés előtt? -- Lazarus 3.0 -- FPC 3.2-- GNU/Linux 5.15.0 x86_64

Ubuntu lazarus 2016 márc. 11 13:56 #1902

  • Ati
  • Ati profilkép Témaindító
  • Új tag
  • Új tag
  • Hozzászólások: 16
  • Köszönetek: 0
Sziasztok!

Lehet sokaknak egyszerűnek tűnik, de én elakadtam. Ubuntut telepítettem a gépre és nem tudom hogy csináljak telepíthető programot ubuntu alatt. Windows-hoz van egy rakat program.
Help!
Köszönöm!

  • Oldal:
  • 1