Lazarus 3.0 (2023.12.21.)
Letöltés

  • Oldal:
  • 1

TÉMA:

Informatika érettségi 2022 szept. 03 15:38 #2605

  • progmokus
  • progmokus profilkép
  • Haladó forumozó
  • Haladó forumozó
  • "Amit egyszer leírok..., azt lehet később átírom"
  • Hozzászólások: 78
  • Köszönetek: 16
Sajnos mostanság nem igazán oktatnak Pascal nyelvet a főiskolákon (Delphi-t se nagyon), ott inkább a C stilusú nyelveket nyomják. (mindent fentről tolnak lefelé)
Hogy ez kinek jó, hogy a Pascal-t kivették a "Digitális kultúra" anyagából, a fene tudja, értelme nem sok van.
Mivel általában "odafent" multi cégek állnak a háttérben (MájkrémSoft stb.) ezért azt tolják, amit azok tolnak.
A Free Pascal / Lazarus mögött nincsen vezető cég, aki ráhatással lenne a dolgokra, ezért simán ki lehet venni már a listából.
Eddig meg azért volt benne, mert sok általános / középiskolai tanár volt, aki a Pascalt jobban tudta. De ezek lassan kikopnak / átképződnek.
Sajnálom, mert egy jó cucc a Free  Pascal / Lazarus páros!

(Saját programjaim mind Lazarusban vannak, jól működnek. Van egy progim amit át akartam írni C#-ba, de report komponens nem nagyon van az ingyenes VS Community-ben, a komponens írás és használat sem olyan mint a Lazarusban, aztán hagytam az egészet Lazarusban, ott legalább minden van ami nekem kell.)
Windows 10, VirtualBox(Ubuntu Mate 21.04)
Lazarus 2.2.6
CodeTyphon 8.2
Megköszönték: Pifek

Informatika érettségi 2022 szept. 01 16:55 #2604

  • Pifek
  • Pifek profilkép Témaindító
  • Új tag
  • Új tag
  • Hozzászólások: 9
  • Köszönetek: 1
Kedves Progmokus!
"Nemtom, nekem itt más van:..."
Az infó érettségivel semmi baj. Még jövőre is jó lesz. Az emelt digitális kultúra miatt aggódok.

"Az én fiam az előző félévben kezdte a programozást,..."
Én is tudom, hogy a Pascal kihalófélben van. Szívesen áttérnék bármelyik nyelvre, amelyiket említetted, de nem találtam hozzájuk olyan tervezőfelületet, mint a Delphinek, ill. a Lazarusnak van. Illetve amit találtam, azzal sehogy sem boldogultam. (pl. Qt4)
A DOS-oshoz hasonló felület pedig olyan, mintha nem akarnánk áttérni a kőbaltáról a számítógépvezérlésre. Azt is tudom, hogy csak a nevezetes algoritmusokat kell megtanulniuk és érteniük, de én akkor is kőbaltás programnyelvnek tartom amin programozniuk kell. 
Én ezért tettem szóvá.

 

Informatika érettségi 2022 szept. 01 14:15 #2603

  • progmokus
  • progmokus profilkép
  • Haladó forumozó
  • Haladó forumozó
  • "Amit egyszer leírok..., azt lehet később átírom"
  • Hozzászólások: 78
  • Köszönetek: 16
Az én fiam az előző félévben kezdte a programozást, én a C#-ot javasoltam neki (sajnos a Pascal-t nem nagyon dijazzák hosszú távon előreláthatólag), jó tanárt is találtunk (most én is ismerkedek a C#-al, Visual Studio 2022 Community). Ha később fősulin infót is fog tanulni a "C stilusú" nyelvekkel jobban jár (C#, JAVA, C++), a Pyton a Pascal vagy C# után egy igazi fogyatékos nyelv (szerintem félreviszi a játékost...).
Én is tanultam ASM, C, C++, Pascal, Delphi nyelveket, a Delphi-vel foglalkoztam többet a C-s vonalat hanyagoltam, nem kellett volna. Anno nem volt még .Net, Visual Basic 3, Visual C++ x, Turbo Pascal 7, Delphi 3 cuccokkal lehetett bűvészkedni...
Windows 10, VirtualBox(Ubuntu Mate 21.04)
Lazarus 2.2.6
CodeTyphon 8.2
Megköszönték: Pifek

Informatika érettségi 2022 szept. 01 13:38 #2602

  • progmokus
  • progmokus profilkép
  • Haladó forumozó
  • Haladó forumozó
  • "Amit egyszer leírok..., azt lehet később átírom"
  • Hozzászólások: 78
  • Köszönetek: 16
Windows 10, VirtualBox(Ubuntu Mate 21.04)
Lazarus 2.2.6
CodeTyphon 8.2
Megköszönték: Pifek

Informatika érettségi 2022 aug. 30 14:57 #2601

  • Pifek
  • Pifek profilkép Témaindító
  • Új tag
  • Új tag
  • Hozzászólások: 9
  • Köszönetek: 1
Kedves Mindenki!

Egy új problémával szembesültem.
Eddig az emelt szintű info érettségi programozás részét meg lehetett írni Lazarusban. (www.oktatas.hu/kozneveles/erettsegi/2021tavaszi_vizsgaidoszak/informatika_ingyenes_szoftverek_2021)
Most átkeresztelték a tantárgyat digitális kultúrára és mostmár nem lehet Lazarust használni a programozós részhez. (www.oktatas.hu/kozneveles/erettsegi/2022tavaszi_vizsgaidoszak/digitalis_kultura_ingyenes_szoftverek_2022)

Nagyon sajnálnám, ha ez így maradna.
Nincs valakinek ötlete, ismerőse, stb. hogy a segítségével a Lazarus visszakerülhessen a választható szoftverek közé?

A válaszokat előre is köszönöm!

  • Oldal:
  • 1