Lazarus 2.0.12 (2020.02.21.)
Letöltés

• Oldal:
  • 1

TÉMA:

laz4android 2021 ápr. 19 10:17 #2494

• Gábor
  • Gábor profilkép
  • Adminisztrátor
  • Adminisztrátor
  • Köszönetek: 75
Lazarus a menüjében kattints az "Eszközök / Beállítások" menüpontra, majd a megjelenő ablakban a "Környezet"  beállításai között megtalálod a használt FPC fordító útvonalát, amelynek könyvtáraiban ott kellene legyen minden amire szükséged lehet (keresztfordító, eszközök, unit-ok).
A bemásolós módszer akkor fog működni ha a fordító változatszáma pontosan ugyanaz mindkettő esetén, illetve ha minden szükséges dolog is elérhető lesz/marad (keresztfordító és az egyéb eszközöknek).

Ajánlott, hogy mindig telepítve és elérhető útvonalon legyenek legalább a unit-ok forráskódjai a használatban lévő fordító számára, mert úgy újra tudja fordítani amire épp szüksége van.
Erősen ajánlott, hogy azt az FPC-t használja a Lazarus amelyik vele együtt lett telepítve (ezt te tudod melyik és hol van), illetve lehetőleg ne legyen két FPC és/vagy Lazarus változat telepítve, bár megoldható (nálam is fent van a fejlesztői és a stabil változat mindkettőből).

Mint írtam nem használok androidra keresztfordítót, ráadásul nem is Windows-os gépen tevékenykedek (kivéve tesztelés).
Hogyan kérdezzünk okosan? / Mit kell tennünk kérdezés előtt? -- FPC 3.3.1 -- Lazarus 2.1.0 -- GNU/Linux 5.4.0 x86_64

laz4android 2021 ápr. 19 08:38 #2493

• Tomi
  • Tomi profilkép
  • Haladó forumozó
  • Haladó forumozó
  • Köszönetek: 1
Szia Gábor!

Van nekem ilyen programom is: fpc-3.0.0.i386-win32.cross.android
Ezt az imént telepítettem az alapértelmezése szerinti C:\FPC mappába. A Lazarus viszont nálam a C:\lazarus mappában van. Akkor ezek szerint a kettő nem találja egymást? Vagy most már elég, ha a most felrakott FPC mappából és azon belül is a units-ból átmásolom az arm-android mappát a lazarus unitjai közé és akkor érzékelni fogja?

U.I.: köszönet a Gradle-ért is! Megtaláltam végül is a gépemen egyik verzióját és elmentettem.

laz4android 2021 ápr. 18 09:28 #2492

• Gábor
  • Gábor profilkép
  • Adminisztrátor
  • Adminisztrátor
Gradle
Info: hu.wikipedia.org/wiki/Gradle
Letöltés: gradle.org/releases/    
Hogyan kérdezzünk okosan? / Mit kell tennünk kérdezés előtt? -- FPC 3.3.1 -- Lazarus 2.1.0 -- GNU/Linux 5.4.0 x86_64

laz4android 2021 ápr. 18 08:54 #2491

• Gábor
  • Gábor profilkép
  • Adminisztrátor
  • Adminisztrátor
Így tudod megnézni, hogy a parancssorból elérhető FPC mely rendszereket és processzorokat támogatja:
fpc -iTO -iTP
A telepített FPC és Lazarus "units" könyvtáraiban található alkönyvtárak nevei árulják el, hogy ténylegesen mely rendszer/processzor párosokhoz állnak rendelkezésre ténylegesen is a unitok (pl.: x86_64-win64 vagy arm-android).
A megfelelő fpc keresztfordító alkalmazásoknak is jelen kell lenniük a rendszerben, ezek általában ppcross*  névvel találhatók meg (Windows-on pl.: /bin/i386_win32/ppcrossarm.exe)
Windowsra létezik "gyári" előre elkészített androidra keresztfordító csomag:
wiki.lazarus.freepascal.org/Android#Release_version
freepascal.org/down/i386/win32-hungary.html

Írom mindezt úgy, hogy jómagam nem foglalkozom androidra keresztfordítással (mással igen), ezért nincs garancia semmire.

laz4android 2021 ápr. 16 09:45 #2490

• Tomi
  • Tomi profilkép
  • Haladó forumozó
  • Haladó forumozó
Sajnos még mindig nem tud fordítani .APK-ba valamiért. Valaki meg tudná mondani, mi ezzel a hiba és hogyan oldható meg?

Mellékletek:

laz4android 2021 ápr. 15 12:56 #2489

• Tomi
  • Tomi profilkép
  • Haladó forumozó
  • Haladó forumozó
Sziasztok!

Az imént talán mégis sikerült Android fejlesztésre felkészítenem a Lazarust. Ezen videó alapján telepítettem a LAMW csomagokat: youtu.be/1BH460c9_Aw
Mindent úgy csináltam és sikerült is, csak az elérési utaknál (LAMW Android Module Wizard) nekem meg kellene adni valami "Gradle" elérési útját is, bár nem tudom, hogy ez fontos-e, mert a videóban nincs benne, mivel az egy korábbi Lazarust használhat.
Tehát azt szeretném megtudni, hogy
1. mi ez a Gradle, és ha kell egyáltalán, akkor honnan tölthető le?
2. a Lazarusban a használható eszközök fülnél már ott van, hogy "Android Bridges", "Android Bridges Extra", stb. Ha tehát Androidra fejlesztenék valamit, akkor a programomhoz csak ezen fülekből választhatom az összetevőket?
3. hangokat és zenéket le tudok-e valahogy játszani Lazarus-szal készült .APK-ban?

Köszönöm előre is a segítő válaszokat!

laz4android 2021 márc. 07 09:51 #2482

• Tomi
  • Tomi profilkép
  • Haladó forumozó
  • Haladó forumozó
Köszi, az imént megpróbáltam a LazToApk-val is, de azzal sem jött össze... Pl. amikor indítanám a LazToApk-t miután elvileg felpakolt mindent, az a hibaüzenet jön elő, hogy nem találja a registry-ben a JDK-t és hogy úgy látszik, ez nincs telepítve. Pedig telepítve van, mert már akkor felraktam, amikor a Laz4Android-dal szerencsétlenkedtem.
Na mindegy, úgy látszik, ebbe beletört a bicskám. Eléggé kiforratlan még ez az Androidozgatás PC-n, és az is baj, hogy nem értés szintjén megy a dolgok beállítása, hanem csak utánzom ami itt meg ott le van írva. Ez pedig nem jó, mert azért nem ártana tudni, hogy mi miért kell.

laz4android 2021 márc. 06 18:27 #2481

• progmokus
  • progmokus profilkép
  • Haladó forumozó
  • Haladó forumozó
  • "Amit egyszer leírok..., azt lehet később átírom"
  • Köszönetek: 3
Csináltam egy progit ami csv-ből importál be 11500 sort Sqlite adatbázisba. Az importálásnál az emulátor "belenézett a nagyvilágba", úgyhogy simán megkajáltam és a kávémat is nyugisan megittam, aztán kis várakozás után készen lett. Az adatbázisból a lekérdezés viszonylag gyors.
Ugyanez a telefonomon valamivel jobb, bár importálásnál "elgondolkodik az élet nagy dolgain".
Viszont a csv fájlt csak úgy sikerült feltenni az androidra, ha csatoltam az apk-ba. Weboldalról nem sikerült megoldani a letöltést a saját könyvtárba, hiába van rá írási jogom...
Windows 10
CodeTyphon 7.2

laz4android 2021 márc. 06 18:02 #2480

• progmokus
  • progmokus profilkép
  • Haladó forumozó
  • Haladó forumozó
Ja, és nálam csak a "Google APIs ARM EABI v7a system image"-vel indult el. Úgy látszik csak azt szereti a kis válogatós...
Windows 10
CodeTyphon 7.2

laz4android 2021 márc. 05 17:06 #2479

• progmokus
  • progmokus profilkép
  • Haladó forumozó
  • Haladó forumozó
Innen letölthető a telepítő és két videó is a beállításról!
Windows 10
CodeTyphon 7.2

laz4android 2021 márc. 05 16:42 #2477

• progmokus
  • progmokus profilkép
  • Haladó forumozó
  • Haladó forumozó
Valamikor én is próbálgattam, de nekem sem jött össze....
Viszont tedd fel a LazToApk-t , nem a legfrissebb a Lazarus amit használ, viszont működik rendesen.

Egyébként csak 7.1-es androidra tudtam vele fordítani max (újabbat nem igazán szereti).
Windows 10
CodeTyphon 7.2

laz4android 2021 márc. 05 09:53 #2475

• Tomi
  • Tomi profilkép
  • Haladó forumozó
  • Haladó forumozó
Sziasztok!
Talán nem baj, hogy új kérdéstéma felvetés helyett ideírok, de ebbe a témába illik a következő problémám:
A héten megpróbáltam a LAMW segítségével Android képessé tenni a Lazarust. Mindent úgy csináltam, ahogy itt: wiki.lazarus.freepascal.org/LAMW le van írva, de amikor a három szükséges .lpk csomagot kellett belefordítani a Laz4Androidba, a mellékelt képen látható hibaüzenetet kaptam és nem is indult újra a Laz4Android, ezek után pedig az Eszközök menüpontjában sem jelent meg a [LAMW] Android Module Wizard menü. Tehát ezek szerint valami mégsem sikerült a dolgok telepítése során, de nem tudom, hogy mi? Azt gyanítom, hogy talán mégis telepítenem kellett volna azokat a dolgokat, amik az SDK Managerben be voltak jelölve (lásd: a mellékelt képen), de én kiszedtem ezek elől a pipákat, mert ezekről egy árva sort sem írt a LAMW dokumentáció, csak 2-3 csomag telepítését említette.
De vajon tényleg ez a gond vagy valami más? Tud valaki valami tanácsot, segítséget adni ezzel kapcsolatban és hogy én is készíthessek .apk állományokat Lazarussal?
Mellékletek:

laz4android 2018 okt. 23 11:01 #2315

• laza_andras
  • laza_andras profilkép Témaindító
  • Új tag
  • Új tag
  • Köszönetek: 0
Akkor nem értem a telepítő által leírt utasítás 2. lépését

laz4android 2018 okt. 23 09:52 #2314

• Gábor
  • Gábor profilkép
  • Adminisztrátor
  • Adminisztrátor
Nincs második lépés, de van két telepítési módszer: előre elkészített (bináris) vagy forráskódból általad elkészítendő. Az eredmény ugyanaz...

laz4android 2018 okt. 23 06:13 #2313

• laza_andras
  • Új tag
  • Új tag
Azt szeretném még kérdezni hogy a telepítés második lépését is megcsináltad -e ezek szerint :
How to install Laz4Android?

1.You can download a installer file from here:
sourceforge.net/projects/laz4android/files/?source=navbar
- Double click the installer file
- Next , Next to finished.

2.You can download a 7z compressed file from here:
sourceforge.net/projects/laz4android/files/?source=navbar
- Unzip 7z file to e.g. c:\laz4android
- Please run build.bat (double click it), it will compile and build laz4android.

Üdv András

laz4android 2018 okt. 23 05:58 #2312

• laza_andras
  • Új tag
  • Új tag
Köszi a segítséget D meghajtón elindult nekem is.

laz4android 2018 okt. 22 17:25 #2311

• Gábor
  • Gábor profilkép
  • Adminisztrátor
  • Adminisztrátor
Végül mégis telepítettem a "C:\Program Files\laz4android1.8" könyvtárba is és elindult rendesen.

A lazarus működése közben felmerülő hibákat a hibanaplózás bekapcsolásával kereshetjük viszonylag könnyen. Ehhez a parancssorban meg kell adni a "--debug-log" kapcsolót és a fájl nevét, amibe az üzeneteket menteni akarjuk (pl. "C:\lazarusnaplo.txt").
lazarus.exe --debug-log=C:\lazarusnaplo.txt

Ha több lazarus változatod is van telepítve egyszerre (most vettem észre mintha erre utaltál volna) akkor javaslom, hogy a használd a "--primary-config-path" parancssori kapcsolót, amivel megadhatod, hogy az adott változat hol találja a saját beállításait (pl. "C:\lazarusteszt").
lazarus.exe --primary-config-path=C:\lazarusteszt

A két kapcsoló természetesen egyidejűleg is megadható.
Ha nem találsz semmi rendellenességet akkor másold fel ide a naplófájlt és írd meg az eredeti lazarus és a laz4android telepítési útvonalait is.

laz4android 2018 okt. 22 15:30 #2310

• Gábor
  • Gábor profilkép
  • Adminisztrátor
  • Adminisztrátor
Nálam a fejlesztőeszközöknek és a projekteknek külön gyűjtőkönyvtára van.
Az általam választott telepítési útvonal a "D:\prog\laz4android1.8" volt a felajánlott "C:\Program Files\laz4andoid1.8" helyett (a szóköz néha gondokat okozhat).
Telepítettem (Win7Ultimate) és gond nélkül elindult (más szempontból nem teszteltem a használhatóságát, nem használom android-os alkalmazások fejlesztéséhez).

laz4android 2018 okt. 20 06:12 #2307

• laza_andras
  • Új tag
  • Új tag
laz4android1.8.0-FPC3.0.4 ezt a verziót töltöttem le és telepítettem

laz4android 2018 okt. 20 05:53 #2306

• laza_andras
  • Új tag
  • Új tag
Szia Gábor !
Most elindítottam parancssorból ugyanazt láthatjuk itt is.
Én csak most fedeztem fel a lazaruszt eddig delphiben meg egyéb másban programoztam,de nem vagyok teljesen profi,tehát nincsenek korábbi verzióim a mostani az első letöltés és telepítés ,már elsőre sem indult el.többször is letöröltem és újra letöltöttem és ujra telepítettem
Mellékeltem mit látunk a képernyőn ,ha ezt a kicsi ablakot be akartam zárni.Más üzenet nincs.
A sima lazarus az működik
Mellékletek:

laz4android 2018 okt. 19 20:56 #2305

• Gábor
  • Gábor profilkép
  • Adminisztrátor
  • Adminisztrátor
Szia!
Sajnos (vagy szerencsére) most nincs a közelemben windows-os gép, de néhány apróság fontos lehet, ezért megkérdezem.
Holnap talán elém kerül egy windows-os gép és akkor ránéznék.
- Se hibaüzenet, se semmi?
- Melyik változatot használod?
- Másik (korábbi) változattal is ugyanaz a jelenség?
- Teljesen új telepítés (beállítási fájlok könyvtára üres/nincs) esetén is ugyanaz a helyzet?
- Parancssorból indítva ír-e valami zenetet a rendszer?

laz4android 2018 okt. 19 11:33 #2304

• laza_andras
  • Új tag
  • Új tag
Sziasztok.Meg akartam nézni milyen a laz4andrid de többszöri újraletöltés és újratelepítés után sem indul el.Van valakinek ötlete mit kellene tenni ?Windows 7-em van 32 bites

• Oldal:
  • 1