Lazarus 3.0 (2023.12.21.)
Letöltés

  • Oldal:
  • 1

TÉMA:

Peer to peer kapcsolat vagy szerver-kliens kapcsolat kellhet? 2016 júl. 21 08:06 #2058

  • Gábor
  • Gábor profilkép
  • Adminisztrátor
  • Adminisztrátor
  • Hozzászólások: 502
  • Köszönetek: 86
Az svn (subversion) egy változatkezelő szoftver. Ha telepítve van akkor a terminálba (windows-on a DOS parancssorba) kell begépelned az említett parancsot.
Használhatsz grafikus felületű alkalmazást is, melyekben a menüből kell kiválasztanod a "Checkout" később "Update" parancsot vagy ezek magyar megfelelőit.
Az alapprogram sok Linux rendszeren előre telepítve van vagy egy csomagkezelő segítségével egyszerűen telepíthető, windows-ra külön le kell tölteni és telepíteni.

Információk a subversion szoftverről: Apache Subversion

A következő címen találhatsz egy gyűjteményt a szoftver különböző rendszerekre elérhető változataiból: subversion.apache.org/packages.html
Windows-ra javaslom a parancssoros Win32Svn -t, kicsi és nem szemeteli tele a windows grafikus felületét (a lap alján találod, 64-bites windows-ra is felteheted)
Hogyan kérdezzünk okosan? / Mit kell tennünk kérdezés előtt? -- Lazarus 3.0 -- FPC 3.2-- GNU/Linux 5.15.0 x86_64
Megköszönték: robotech

Peer to peer kapcsolat vagy szerver-kliens kapcsolat kellhet? 2016 júl. 20 17:27 #2057

  • robotech
  • robotech profilkép Témaindító
  • Haladó forumozó
  • Haladó forumozó
  • Hozzászólások: 28
  • Köszönetek: 0
nagyon köszönöm a jó tippet, leforditottam az lserver,es lclient programokat is, csak épp tovább nem jutottam, mert nem tudtam,hogy vcl alkalmazásba ezt hogyan tudom implementálni.

'SVN' tárolóból még sosem frissítettem komponens ezt a parancsot hova kell beírni?

Peer to peer kapcsolat vagy szerver-kliens kapcsolat kellhet? 2016 júl. 20 17:25 #2056

  • robotech
  • robotech profilkép Témaindító
  • Haladó forumozó
  • Haladó forumozó
  • Hozzászólások: 28
  • Köszönetek: 0
szinte irásoddal egyidőben találtam rá a példaprogramra Gábor ajánlása alapján kezdődött keresés közben, (console examples/visual examples) nulláról kezdve tudtam is csinálni egy próbaalkalmazást (igy szoktam kipróbálni,hogy csak notepad++ ban puskázom az eredeti kódot).

ez nagyon jó lesz,köszönöm!

Peer to peer kapcsolat vagy szerver-kliens kapcsolat kellhet? 2016 júl. 20 07:12 #2055

  • JohnnyK
  • JohnnyK profilkép
  • Haladó forumozó
  • Haladó forumozó
  • Hozzászólások: 78
  • Köszönetek: 16
LNET komponenst SVN forrásból letöltve tartalmaz egy rövid példaprogramot lnet/trunk/examples/visual/tcpudp könyvtárban. A futásához kell OpenSSL, mert a titkosítást is ki lehet próbálni vele, ez szükség szerint külön megszerzendő (Windows-ra plusz két dll kellett ugyanebbe a könyvtárba másolni, Linuxon valahogy alapból volt már települve...). A két számítógépen elindítod a példaprogramot, és az egyiket kiválasztod "host"-nak. Ilyenkor az ő IP címét kell beírni a Hostname részhez mind a két számítógépen. Majd annál a gépnél, aki "Host", ott meg kell nyomni a Host gombot, a másik számítógépen pedig a Connect gombot. Ezek után ide-oda tudsz szöveges üzeneteket küldeni egyik gépről a másikra, és mindkét gép Memo ablakában láthatod is őket. A forráskódja nem hosszú, így könnyen kimazsolázhatod, hogy neked melyik része lesz szükséges, illetve kipróbálhatod olyan hálózattal is, ahol kettőnél több géppel is tudod tesztelni.
Megköszönték: robotech

Peer to peer kapcsolat vagy szerver-kliens kapcsolat kellhet? 2016 júl. 19 07:34 #2054

  • Gábor
  • Gábor profilkép
  • Adminisztrátor
  • Adminisztrátor
  • Hozzászólások: 502
  • Köszönetek: 86
Az LNET komponens (csomag) utolsó stabilnak nevezett kiadása (0.6.5) már több mint öt éves, ezért javaslom, hogy cseréld le az SVN tárolóban található változatra. Hibajavítások és az FPC 3.0 változásai miatt szükség lehet rá. Az alábbi paranccsal teheted meg:
svn co http://svn.freepascal.org/svn/fpcprojects/lnet/

LNET komponenssel lehet megvalósítani TCPszervert?

Nézd át a csomagban található példaprogramok könyvtárának tartalmát, melyben TCP kiszolgáló és ügyfél példa is található: examples/console/ltcp/

és peer-to-peer kapcsolatot?

Egy P2P hálózatban "lényegében" minden gép kiszolgáló és ügyfél is egyben, tehát a programba mindkét működést bele kell építeni.

A P2P hálózattal kapcsolatban lásd még: en.wikipedia.org/wiki/Peer-to-peer (a magyar nyelvű lap erősen elnagyolt és hiányos ezért az angol nyelvű lapot ajánlom elolvasni)
A magam részéről szívesen használom az Free Pascal fcl-web unit-jait (fphttpserver, fphttpclient ) hálózati párbeszédek megoldására. Ennek egyik oka az egyszerű használhatóság. A hozzájuk tartozó példaprogramokat megtalálod a Free Pascal könyvtárában: packages/fcl-web/examples/
(A P2P természetesen ezekkel is megoldható, a HTTP alapja a TCP)
Hogyan kérdezzünk okosan? / Mit kell tennünk kérdezés előtt? -- Lazarus 3.0 -- FPC 3.2-- GNU/Linux 5.15.0 x86_64
Megköszönték: robotech

Peer to peer kapcsolat vagy szerver-kliens kapcsolat kellhet? 2016 júl. 18 11:33 #2053

  • robotech
  • robotech profilkép Témaindító
  • Haladó forumozó
  • Haladó forumozó
  • Hozzászólások: 28
  • Köszönetek: 0
Üdv!

Pár napja el vagyok akadva egy kérdésben, mivel network programozáshoz aztán végképp nem volt sosem közöm, azt sem tudom eldönteni, hogy a feladathoz peer-peer vagy szerver-kliens kapcsolat lenne jobb?
Mindenesetre az LNET komponensem van, azzal szeretném megvalósítani valahogy azt a feladatot, hogy:

kb. 60 gépen futnak alkalmazások.
Ha egyik gépen van egy történés (ideért a munkaradab) , akkor meg kell tudakolnia, hogy előtte ez az azonosítójú munkadarab hol járt (szinte bárhol járhatott a többi gép közül), és oda kell küldenie egy információt, hogy ok, rendben megérkezett hozzá az anyag....

Ehhez így ránézésre jó lehet egy szerver, a többi gép kliens, a szerver rögzíti, hogy épp hol mi van, de
kliens-szerver kapcsolatnál van olyan lehetősége a szervernek, hogy úgy küld adatot a kliens felé,hogy az előtte nem kért semmit? (gondolok arra amikor az egyik kliens jelzi hogy megérkezett hozzá az árú, akkor a szervernek el kéne érnie egy másik klienst, amiről az áru elhaladt, hogy hé elhaladt, és ott még van soros porti kimeneti feladata is a kliensnek ezzel kapcsolatban...

Ilyen szempontból jó lehetne egy peer-to-peer kapcsolat, mert akkor küldene az állomás egy broadcastot, hogy megérkezett az áru hozzám, és akinek inge, az veszi magára...

Vagy teljesen rosszúl gondolom?

Még egy annyit szeretnék kérdezni, hogy LNET komponenssel lehet megvalósítani TCPszervert? , és peer-to-peer kapcsolatot?

valami nagyon egyszerű forráskód demot lehetne valahol találni (amit az LNET oldalán írnak a hozzászólásokban az nekem sajnos nagyon kínai...)

Köszönöm a segítséget előre is!

  • Oldal:
  • 1