Lazarus 3.0 (2023.12.21.)
Letöltés

  • Oldal:
  • 1

TÉMA:

új adatbázis 2021 jún. 03 08:00 #2512

  • Gábor
  • Gábor profilkép
  • Adminisztrátor
  • Adminisztrátor
  • Hozzászólások: 503
  • Köszönetek: 86
Az általam említett állományok a Lazarus 2.0.8 változatával telepített FPC 3.0.4 változatban is megtalálhatók, ha minden megfelelően lett telepítve. Ha végképp nem találod őket akkor letöltheted innen .
Amint azt a weblapunk tetején és a Letöltőközpontunkban (itt) is láthatod e pillanatban a legutóbbi stabil változat a Lazarus 2.0.12, mely az FPC 3.2.0 változatára épül. Javaslom, hogy frissíts!
Hogyan kérdezzünk okosan? / Mit kell tennünk kérdezés előtt? -- Lazarus 3.0 -- FPC 3.2-- GNU/Linux 5.15.0 x86_64

új adatbázis 2021 jún. 02 15:19 #2511

  • laza_andras
  • laza_andras profilkép Témaindító
  • Haladó forumozó
  • Haladó forumozó
  • Hozzászólások: 27
  • Köszönetek: 0
Az írod ,hogy 
"Az SQLIte* használatához szükséges források, példák, tesztek a telepített FPC könyvtárában is megtalálhatók. A tesztprogramokban minden szükséges művelet használatának módját tanulmányozni lehet:"
 de  ..../packages/sqlite/tests/ sajnos az én gépemen ez nem található .
  Ez a verzió van telepítve  : 

változat 2.08 FPC változat 3.0.4 svn revizio 62944

Köszönöm válaszod 

új adatbázis 2021 máj. 24 11:24 #2510

  • laza_andras
  • laza_andras profilkép Témaindító
  • Haladó forumozó
  • Haladó forumozó
  • Hozzászólások: 27
  • Köszönetek: 0
Köszönöm szépen ,remélem most már boldogulok.

új adatbázis 2021 máj. 24 10:21 #2509

  • Gábor
  • Gábor profilkép
  • Adminisztrátor
  • Adminisztrátor
  • Hozzászólások: 503
  • Köszönetek: 86
Ha az adatbázisodat csak egy helyi gépen akarod használni (tehát nincs szükséged az adatbázis hálózati elérésére) akkor az SQLite* lehet a jó megoldás.
Az SQLIte* használatához szükséges források, példák, tesztek a telepített FPC könyvtárában is megtalálhatók. A tesztprogramokban minden szükséges művelet használatának módját tanulmányozni lehet: ..../packages/sqlite/tests/

Ha az adatbázist a hálózatról is elérhetőnek szeretnéd akkor valamelyik szerveres SQL alapú rendszert érdemes választani (MySQL, MariaDB, Firebird stb.).
Az ehhez szükséges források, példák, tesztek szintén megtalálhatók a FreePascal/Lazarus alaptelepítésében, de a wiki is sok és részletes tananyagot tartalmaz: wiki.freepascal.org/SQLdb_Tutorial0#See_also

Továbbá a telepített Lazarus "tools" könyvtárában található egy "lazdatadesktop" nevű könyvtár, melyben a "Database Desktop" alkalmazás forráskódja található, amit lefordítás után hozzá is lehet adni az "Eszközök" menühöz, mint külső eszközt. Ez egy olyan alkalmazás, mely az adatbázisok (adatszótárak) tervezésében segít: ki lehet választani az adatbázishoz kapcsolódás módját, kialakítani a struktúrát (táblákat/mezőket), menteni/exportálni a kész tervet, amit aztán az alkalmazásunkban használhatunk (menü:Projekt/Adatszótár).
www.freepascal.org/~michael/articles/lazdbdesktop/lazdbdesktop.pdf
www.freepascal.org/~michael/articles/startlaz7/startlaz7.pdf




    
Hogyan kérdezzünk okosan? / Mit kell tennünk kérdezés előtt? -- Lazarus 3.0 -- FPC 3.2-- GNU/Linux 5.15.0 x86_64

új adatbázis 2021 máj. 23 09:46 #2508

  • laza_andras
  • laza_andras profilkép Témaindító
  • Haladó forumozó
  • Haladó forumozó
  • Hozzászólások: 27
  • Köszönetek: 0
Delphiben foglalkoztam vele régebben. Accesben létrehoztuk az adatbázist ,megcsináltuk a táblákat majd delphiben rákapcsolódtunk és kezdődhetett a munka (lekérdezések,adatbevitel,riportok stb). Valami hasonlót keresek most is.(Most nincs accessem és nincs delphim sem ezért kérdés a kérdésem).Nem tudom elég -e ez a magyarázat.
Most a firebirdot kezdtem el tanulmányozni ,talán ott van a megoldás, bár a LibreOfficeban is tudtam adatbázist létrehozni, csak még nem próbáltam rákapcsolódni lasarusban. Minden esetre a pascal nyelvezettől nem tudok elválni ezt tanultam annó még a múlt században és nekem elég közeli is(még hardver vezérléseket is csináltam pascalban) ,úgy hogy nagyon nem akarok más vizekre evezni. Ezt tudom neked elmondani kedves Gábor ,egy régi bútordarab vagyok(és lehet hogy már szuvas is itt ott kicsit) ,még Commodore 64-et is programoztam gépi kódban.
Egyébként csak egy egyszerű kis raktári nyilvántartást akarok csinálni asztali gépre.

új adatbázis 2021 máj. 21 20:59 #2507

  • Gábor
  • Gábor profilkép
  • Adminisztrátor
  • Adminisztrátor
  • Hozzászólások: 503
  • Köszönetek: 86
Nagyon sokféle rendszer/módszer/lehetőség van az adatbázisok kezelésére. Az "egy adatbázis létrehozásának lépései" is pont ugyanennyi félék.

Ezért kicsit több infó sokat segítene a problémád megoldásában.  Pl. Hogy esetleg mit tudsz már a témáról vagy mit nem.
 
Hogyan kérdezzünk okosan? / Mit kell tennünk kérdezés előtt? -- Lazarus 3.0 -- FPC 3.2-- GNU/Linux 5.15.0 x86_64

új adatbázis 2021 máj. 21 20:35 #2506

  • laza_andras
  • laza_andras profilkép Témaindító
  • Haladó forumozó
  • Haladó forumozó
  • Hozzászólások: 27
  • Köszönetek: 0
Én egy rövid leírást szeretnék látni egy adatbázis létrehozásának lépéseiről.
Ilyet nem találok a tutorialban, de keresem természetesen.

új adatbázis 2021 máj. 21 17:01 #2505

  • Gábor
  • Gábor profilkép
  • Adminisztrátor
  • Adminisztrátor
  • Hozzászólások: 503
  • Köszönetek: 86
Milyen adatbázist szeretnél létrehozni?

A leggyorsabb módja, hogy példákat találj ha a menüben az "Eszközök / Példa projektek" lehetőségre kattintasz, a megjelenő ablakban pedig a "Projektek" beviteli mezőbe beírod a keresett kifejezést, pl: sql, db, dbf vagy database

SQL adatbázisok esetén szükség van egy helyi vagy távoli kiszolgálóra.
Hogyan kérdezzünk okosan? / Mit kell tennünk kérdezés előtt? -- Lazarus 3.0 -- FPC 3.2-- GNU/Linux 5.15.0 x86_64

új adatbázis 2021 máj. 21 16:30 #2504

  • laza_andras
  • laza_andras profilkép Témaindító
  • Haladó forumozó
  • Haladó forumozó
  • Hozzászólások: 27
  • Köszönetek: 0
Sziasztok.

Most kezdtem el tanulmányozni a Lasarust,de rögtön el is akadtam.
Hogy lehet új adatbázist létrehozni ?

Üdv mindenkinek, köszönöm ha válaszolsz.

  • Oldal:
  • 1